ORDOS

AnasayfaNevzat Öntaş Dağ EviÇelik ÇomakGeçmişe ÖzlemHaberlerFotoğraf GalerileriFaydalı BilgilerSSSİletişim Giriş

Tur Kayağı Etkinlikleri, 2010

16/05/2010

Sinan Çakır

2010 senesinde de ORDOS üyeleri tur kayağı faaliyetlerine devam etti. Mart ve Nisan aylarında toplam 5 adet faaliyet gerçekleşti ve bunların 4’ü zirve ile sonuçlandı. Hasan Dağı’nın Kuzey yüzüne, Erciyes Dağı’nın Kuzey ve Doğu Yüzü’ne ve Aladağlar'a yapılan etkinliklere ORDOS ve DKSK’dan toplam 11 kişi katıldı.

Erciyes Dağı Doğu Yüzü, 6-7 Mart

DKSK ile ortak planlanan bu etkinlikte hedef ilk gün platonun başlangıcında kamp kurmak, ikinci gün ise zirveye ulaşmaktı. Ancak ilk gün aşırı kuvvetli rüzgar sebebiyle kamp yıkık lift binasının içerisine atıldı.

İkinci günün erken saatlerinde şiddetli rüzgar devam etse de gün ağardıktan sonra rüzgarın yavaşlamasıyla sise rağmen çıkışa başladık. Hedeflenen çıkış ve iniş rotası olan Şeytan Kulvarı’nın girişinde tespit edilen yüksek çığ riski sebebiyle dönüş kararı alındı. İnişte yine yoğunlaşan sisin içerisinde kayarak kamp yerimize geri döndük.

Hasan Dağı Kuzey Yüzü (Helvadere), 21 Mart

Yine DKSK ile beraber planlanan bu etkinlik için sabahın erken saatlerinde Ankara’dan yola çıktık ve aynı gün zirveyi hedefledik. Dağın kuzey yüzünden (Helvadere tarafı) yükselerek Küçük Hasan (Melendiz) - Hasan Dağı arasındaki belden zirveye yöneldik. 4,5 saat gibi bir sürede zirveye varıp, inişinde keyifli şekilde kaydık. Sonrasında ise arabalara atlayıp tabi ki de Helvadere’de alabalık keyfi...

Hasan Dağı Kuzey Yüzü (Helvadere), 4 Nisan

Önceki etkinlik ile neredeyse aynı şekilde planlanan bu etkinlikte tek farklılık rotadaki küçük bir değişiklikti. Bu etkinlikte belden çıkmak yerine daha dik olan direk zirveye çıkan kulvarı tercih ettik. Yine 4,5 saat gibi bir sürede zirveye ulaştık.

Erciyes Dağı Kuzey Yüzü, 17-18 Nisan

17 Nisan sabahı Ankara’dan yola çıktık. Hacılar’a vardığımızda saatlerimiz yaklaşık 14.00’ü gösteriyordu. Amacımız ilk geceyi HADAK’ın dağevinde geçirmek olduğu için öncelikle HADAK Kulüp Merkezi’ne uğradık.

Dağevine yoğun kar yağışı ve sis altında yaklaşık 1,5 saatte ulaştık. Son yağan kar ve yoğun sis bizi ilk önce ertesi günkü çıkış için umutsuzlandırsa da dağevine varışımızdan 1 saat kadar sonra açan hava bize tekrar umut, yediğimiz Kayseri pastırmaları ise moral verdi.

Ertesi gün sabah 4.30’da başladığımız tırmanışı yine yoğun sis içerisinde 6,5 saatte zirvede tamamladık. İniş de yine kısmen sis içerisinde ve çok keyifliydi.

Dağevini bize açan HADAK’a bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Aladağlar / Emli Vadisi (H4 ve Küçük Cebel), 23-25 Nisan

23 Nisan tatilini fırsat bilerek bu yılın son etkinliğini düzenlemek üzere bu sefer rotamızı Aladağlara çevirdik. Yine DKSK’lı arkadaşlarımızla ortak olarak düzenlediğimiz bu 3 günlük etkinliğimizde planımız ilk gün Vali Konağı’na kamp atmak, 2. ve 3. günler ise çevre zirvelerin kayaklı çıkışını gerçekleştirmekti.

İlk gün kampı atmamızın ardından yaptığımız küçük bir çevre gezisi sonucunda ilk hedefimizin H4 olmasına karar verdik. 24 Nisan sabahı 6.00 gibi çığ küreklerimizi, çubuklarımızı ve tabi ki beeper’larımızı kuşanıp zirve yoluna koyulduk. Karın sert olması ve rotanın ilk kısmının dik olması sebebiyle kayak derileri yerine kramponları tercih ettik.

Havanın ısınmasıyla karın yumuşaması ve çığ tehlikesi oluşması bir oldu. Bu sebeple zirveye çok az bir yol kala 9.30 gibi dönmeye karar verdik. İniş yine mükemmeldi, sadece bir arkadaşımızın bağlamasının kayağından kopması dışında...

Ertesi gün hedefimiz Sıyırmalık Vadisi tarafından Küçük Cebel’e tırmanmaktı. Yine bu amaçla bu sefer daha erken bir saatte 5.15’te kamp yerimizden çıkışa başladık. Yine kramponlarımızla 2 saat 20 dk. gibi kısa bir sürede Küçük Cebel’in zirvesine ulaştık. Saat daha erken olduğu ve daha az güneş gören bir yamaçtan kayacak olduğumuz için kar bu sefer çok daha sertti. Ama bu durum inişin yine keyifli olmasını engellemedi.

İlgili Bağlantılar

Fotoğraf Galerisi :: Tur Kayağı Etkinlikleri, 2010

Anasayfa

Nevzat Öntaş Dağ Evi

Çelik Çomak Şenliği

Geçmişe Özlem Partisi

Haberler

Faydalı Bilgiler

Sıkça Sorulan Sorular

Fotoğraf Galerileri

Üyeler

İletişim