ORDOS

AnasayfaNevzat Öntaş Dağ EviÇelik ÇomakGeçmişe ÖzlemHaberlerFotoğraf GalerileriFaydalı BilgilerSSSİletişim Giriş

Faydalı Bilgiler

05/02/2006

İlkyardım

"Primum non nocere!"

Her şeyden önce daha fazla zarar verme!

İlkyardımda ana kural hasta ya da yaralının durumunun daha iyiye götürülmesi ya da varolandan daha kötüye gitmesinin önlenmesidir. Bu nedenle bilinçsiz müdahalelerle hasta ya da yaralıya daha fazla zarar vermeyin! Kazazedeye yaklaşmadan önce bölgenin güvenli olduğundan emin olun. Asla ikinci kazazede yaratma!

Devamını Oku

Önemli Telefon Numaraları

Aladağlar (Niğde / Çamardı)

Jandarma(388) 711 25 22
Beden Terbiyesi(388) 232 34 06

Devamını Oku

Tırmanış Zorluk Dereceleri

Alpin Tırmanış Zorluk Dereceleri

Alpin ve buz tırmanış zorluk dereceleri (The International French Adjectival System = IFAS), uzunluk, nesnel tehlikeler, yükseklik, arazi özellikleri, ulaşım, iniş, teknik zorluk, vb. faktörlerin bileşkesidir.

FFacile = KolayDik yürüyüş rotaları, kaya geçişleri ve kolay kar eğimleri. Buzullarda çatlaklar olabilir. Çoğunlukla ip emniyeti kullanılmaz.
PDPeu difficile = Orta Belli oranda teknik zorluk içeren kaya tırmanışları, kar ya da buz etapları. Zor buzul geçişleri ve dar sırtlar.
ADAssez difficile = Zorca Zor sayılabilen ve ciddi tırmanışlar, dik kaya tırmanışları, uzun ve 50 derece eğimin üstü kar/buz tırmanışları.
DDifficile = ZorSürekli zor kaya ve kar/buz tırmanışları.
TDTres difficile = Çok zor Her tür arazide çok zor teknik tırmanışlar.
EDExtremement difficile = Çok çok zor Sürekliliği olan yüksek dereceli teknik güçlüğe sahip uzun ciddi tırmanışlar.

Devamını Oku

Yüksek İrtifa Hastalıkları

Yüksek irtifada (2500m. ve üstü) gerçekleştirilen etkinliklerde, atmosfer basıncındaki farklılıklar ve insan metabolizmasının buna verdiği tepki ile beraber vücutta belli bir takım rahatsızlıklar görülebilir. En sık karşılaşılan yüksek irtifa sorunları:

Akut Dağ Hastalığı (ADH)

Kesin olarak tek bir nedenden bahsetmek mümkün olmasa da temel sebebin, yetersiz solunum nedeniyle (hypoventilation) kandaki oksijen miktarının düşmesi (hypoxia) olduğu söylenebilir. 2500 metre ve üzeri yüksekliklere yeterince aklimatize olamadan yapılan çıkışlarda görülür. İlk 12-24 saat içerisinde görülmeye başlanan belirtiler arasında:

Devamını Oku

Anasayfa

Nevzat Öntaş Dağ Evi

Çelik Çomak Şenliği

Geçmişe Özlem Partisi

Haberler

Faydalı Bilgiler

Sıkça Sorulan Sorular

Fotoğraf Galerileri

Üyeler

İletişim