ORDOS

AnasayfaNevzat Öntaş Dağ EviÇelik ÇomakGeçmişe ÖzlemHaberlerFotoğraf GalerileriFaydalı BilgilerSSSİletişim Giriş

Nevzat Öntaş Dağ Evi

12/02/2006

ORDOS, uzun uğraşlar sonucunda herkesin kullanımına açık ülkemizdeki ilk dağ evini Niğde, Aladağlar'daki Demirkazık köyünde inşa etti. 1990'lı yıllarında ikinci yarısında, sadece dört duvara sahip kaba bir inşaatın alınması ile başlayan dağ evi hayali, 2003 yılı sonuna gelindiğinde biri taş örme olmak üzere iki binadan oluşan, toplantı salonu, mutfak, banyo, tuvaletlere sahip, her aşamasında büyük emek harcayan "hocamız" Nevzat Öntaş'ın adını taşıyan ORDOS Nevzat Öntaş Dağ Evi ile gerçeğe dönüştü. Eğitim ve tırmanış amaçlı olarak bütün ülkemiz dağcılarına, herhangi bir ücret talep edilmeden, açık olan dağ evinin 2002 yılından sonraki hikayesini Nevzat Öntaş'ın kaleminden aşağıda bulabilirsiniz.

Dağ Evi'nin Kullanımı

Dağ evini kullanmak için lütfen Dağ Evi Kullanım Talep Formu'nu doldurunuz.

Dağ Evi'nin İnşaası

Nevzat Öntaş

Dünya Dağcılar Birliği'nce (UIAA) 2002 yılı tüm dünyada "Dağlar Yılı" olarak ilan edilmiştir. Dağcılar Birliği, üye ülkelerden dağlar yılı ile ilgili kutlamalar yapılmasını istemiştir.

Türkiye Dağcılık Federasyonu ise dağlar yılı kutlamaları için; Tükiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu günden bu güne kadar geçen sürede Cumhurbaşkanlığı yapan Cumhurbaşkanlarımız adına ülkemiz dağlarının doruklarına tırmanışlar düzenlemesine karar vermiştir. Bu karar doğrultusunda 10'uncu Cumhurbaşkanımız Sayın Ahmet Necdet SEZER adına Aladağlar bölgesinde Demirkazık Doruğu'na tırmanış planlamıştır.

Niğde Valiliği de sayın Cumhurbaşkanımızın tırmanış günü Aladağlar'a gelebileceğini göz önünde bulundurarak Demirkazık köyü içerisinde temizlik ve güzelleştirme etkinliğine başlamıştır. Bu doğrultuda Üniversitemize (ODTÜ) 2002 Nisan ayında Niğde Valisi sayın Refik ÖZTÜRK bir mektup göndermiştir. Vali mektubunda Üniversitemiz dağcılarının kullandığı evin, ODTÜ adına yaraşır biçimde onarılarak güzelleştirilmesini istemiştir. Niğde Valisi'nin yapmış olduğu istek doğrultusunda Mimarlık Fakültesi Bölümü Başkanı sayın Doç.Dr. Selahattin Önür, bu öneriyi DKSK Danışmanı sayın Prof.Dr. Ali GÖKMEN'e iletmiştir. Bu ileti üzerine Ali Bey ORDOS ve DKSK yönetiminde görevli arkadaşlarımızla ve benim de katılımımla bir toplantı düzenlemiştir. Toplantı sonucunda gelen öneriye olumlu yaklaşılmıştır. İkinci bir toplantıda Mimarlık Fakültesi Bölümünde gerçekleştirilmiş ve Demirkazık köyüne gidilmesine karar verilmiştir.

Hali hazırdaki dağ evinin durumunu belirlemek üzere 16 Mayıs 2002 tarihinde ODTÜ'den sağlanan bir minibüsle Demirkazık köyüne gidilmiştir. Bu teknik geziye; Mimarlık Fakültesi Bölüm Başkanı Doç.Dr. Selahattin ÖNÜR, Asistanlar Onur YÜNCÜ, Ahmet UĞURSAL, Nursen KUL, Teknisyen Kemal GÜLCAN, DKSK Danışmanı Prof.Dr. Ali GÖKMEN, ORDOS YK'dan Işıl TOKCAN, DKSK YK'dan Togan YÜRÜR, ORDOS'tan Mustafa CİHAN ve DKSK Antrenörü ve ORDOS DK üyesi olarak ben Nevzat ÖNTAŞ katıldık. Bu geziye Niğde Valisi Refik ÖZTÜRK, Çamardı Kaymakamı Celalettin CANTÜRK, Bademdere Kasabası Belediye Başkanı Cengiz ECEMİŞ, Niğde İli Çevre Komisyonunda görevli ODTÜ İnşaat Fakültesi'nden mezun Burkay EREN, Demirkazık köyü Muhtarı Kadir OKÇU ve Köy İhtayar Heyeti ile bazı köylüler de katılmıştır. Ekibimiz tarafından evin durumu tesbit yapıldıktan sonra ORDOS ekibi köy muhtarlığı ile yapmış olduğu sıkı pazarlık sonucunda ev 15 yıl için yeniden kiralanmıştır.

Evin kira süresinin uzatılması ve yapılan teknik gezi sonucunda, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Bölümü birinci sınıf öğrencilerinin yaz stajı kapsamında Aladağlar Demirkazık Köyündeki ORDOS dağ evinin onarılması ve ek bina yapılmasına karar vermiştir. Ek bina için bölüm asistanlarından Ahmet UĞURSAL ve Onur YÜNCÜ'nün hazırladığı projenin uygulamasını 80 kişilik birinci sınıf öğrencileri iki dönem olarak yapmıştır. İlk dönem Temmuz ayı 30 kişilik öğrenci grubu, ikinci dönem Ağustos ayı 50 kişilik öğrenci grubunun katılımıyla gerçekleşmiştir. Stajer öğrencilere yardımcı olmak ve bilgi aktarmak üzere evin taş ve gaz beton duvar ustalığını Siirt'li Usta Abdurrahman ADIGÜZEL tarafından yapılmıştır. Öğrencilerin yaz stajı 30 Ağustos 2002 tarihi itibariyle sona ermiştir. Ancak, iki aylık staj süresinde ek binanın taş duvarları ve ara bölme gaz beton işleri yapılabilmiştir.

Staj sonunda binanın bitirilememiş olmasının nedenleri şöyle sıralanabilir:

  • Proje çalışmasına geç başlanması,
  • Planlanmasının çok iyi yapılamaması,
  • Yeterince parasal kaynak sağlanamaması.

Evin yapımında sırasında Niğde Valiliği kum, taş, çimento v.s., Çamardı Kaymakkamlığı'nın manevi destekleri çıkan sorunları çözmede yardımları, Burkay EREN'in iskele, araç gereç sağlaması, Ytong Üreticileri Birliği gaz beton ve gaz betondan çatı malzemesi vermesi, Niğde Üniversitesi'nin ikinci gruptaki öğrencilere yatacak yer sağlaması ve araç tahsis etmesi ve Demirkazık Köyü Muhtarı Kadir OKÇU'nun traktörün kullanılmasında katkıları olmuştur.

Evin çatısına gelmiş olan gaz beton çatı malzemesinin bina çatısına yerleştirlmesi ve inşaat sonrası yapılacak işler için ORDOS'tan 30 Ağustos 2002 tarihinde; bir grup arkadaşımız gelmiştir. Kalan işler ve gaz beton ustaları ile çatı kapatılmıştır. 2002 yılı itibariyle ek bina işi sonlandırılmıştır.

2003 yılında ise ORDOS kendi olanaklarıyla, dağ evinin kalan eksiklerini tamamlamak üzerek işe koyuldu. Kalan işlerin başlatılması ve işi yapacak kişileri bulmak üzere Erdem TUÇ, Işıl TOKCAN ve Bora BALYA Demirkazık köyüne gittiler. Kalan işere 2003 yılı Ağustos ayının son haftasında başlandı. İlk olarak evin çatısı yaptırıldı. Bu sırada işlerin başında Uğur ALKAN bulunmaktaydı. Ben dağ evine geldiğimde ise çatı bitmişti. Sıva ve istinat duvarlarına başlanmıştı. Ancak, çatı istenilen biçimde yapılmamıştı. Çatı, Niğde'den bulanan ustayla tekrar yapıldı. Evin duvarları sıvandı ve boyandı. İstinat duvarlarının bir kısmı tamamlandı. Kapı pencere doğramaları ve yer döşemeleri yapıldı. Camları taklıdı. Pencerelere demir doğramadan kepengler yapıldı. Evin güney ve kuzey yönlerindeki toprak düzeltilerek çadır kuralacak zemin elde edildi. Eski binanın iç ve dış boyaları yenilendi. İnşaat kalan pislikler temizlenmek suretiyle işe bitirilmiş oldu. İşler yazıldığı kadar kolay olamadı. Kavga,döğüş bağırışma ve çağrışmayla işler yaklaşık 70 günde tamamlanabildi. Eski bina elden geçti. Yeni bina oturulacak konuma geldi. Artık işler bitti ve eğlence zamanı geldi.

1-2 kasım 2003 tarihinde, Mersin'den Ankara'dan, Demirkazık köyünden, ODTÜ-DKSK ‘dan, ORDOS'tan gelen dağcılarla birlikte oyunlar oynandı. Yemekler yenildi. Güzel bir eğlenceyle evin açılışı yapılmış oldu. Açılışa Çamardı Kaymakamı, İlçe Jandarma Komutanı ve Köy Muhtarı da katıldı.

2003 yılında görevde bulunan ORDOS Yönetim Kurulu (Bora BALYA, Serhan POÇAN, Işıl TOKCAN, Hakan KOCAKULAK ve Serkan GİRGİN) kararıyla evin ismi "ORDOS Nevzat ÖNTAŞ Dağ Evi" olarak değiştirilmiş oldu. Bu davranışlarıyla beni çok mahçup ettiler. Şahsıma yapılan bu nazik davranıştan dolayı tüm ORDOS'lu arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

Dağ evi ile ilgili olarak hala işlerimiz var. Bunlar da zaman içerisinde yapılacaktır. Bu eksiklerden bir kısmı giderilmek üzere 9-10-11 Aralık 2005 tarihinde (Serdar GÜLSÖKEN, Serhan Poçan, Haldun ÜLKENLİ, Mustafa CİHAN, Yalçın YALDIZ, Arif Mithat AMCA, Alper KABRAN ve Nevzat ÖNTAŞ) eve bir kez daha gidildi. Evin girişi hole ayakkabı dolabı ve tabureler, salona kütüpahane, mutfak ve lavaboya raflar yapıldı. Su tesisatı onarıladı. Çatı izalasyonu ve kıralan kiremitler değiştirildi. Evin iç temizliği yapılarak evin bundan sonra nasıl kullanılması gerektiğine dair kullanım panoları asıldı. Ev; ne kadar çok kullanılacak olur ise o kadar çok yaşayacaktır.

Evin inşaat günlerinde bir gece içimden geçen duygular şöyleydi:

NÖBET

Parola; Demikazık,

İşareti; dağ.

Nöbetteyim tek başıma

Dağa gönül vermiş

Dağ, dağ diye yana

Nice canlara bir ev olsun diye-

didiniyoruz bir başıma!

Benimse evim

Kaplumbağa misali

Sırtımda çantam

Çantama bağlı çadırım

Dağlardayım artık!

Arsa bedava,

Su bedava,

Elektrik mi-

hiç mi hiç aramam.

Bir mum yeter bana

Yeter ki dibinde aydınlık olsun...

25.09.2003 / Demirkazık Köyü - Niğde

İlgili Bağlantılar

Anasayfa

Nevzat Öntaş Dağ Evi

Çelik Çomak Şenliği

Geçmişe Özlem Partisi

Haberler

Faydalı Bilgiler

Sıkça Sorulan Sorular

Fotoğraf Galerileri

Üyeler

İletişim