ORDOS

AnasayfaNevzat Öntaş Dağ EviÇelik ÇomakGeçmişe ÖzlemHaberlerFotoğraf GalerileriFaydalı BilgilerSSSİletişim Giriş

Son kıta da tamam!

21/02/2007

Görme engelli milli atlet Necdet Turhan, "Beş Kıtada Beş Maraton Beş Zirve" projesinin son maraton etabı için Mısır'da koştu. Nilüfer Belediyespor Külübü sporcusu ve derneğimiz üyesi Necdet Turhan, Uluslararası 14. Luksor Maratonu'nu başarıyla tamamlayarak bir kez daha gurur kaynağı oldu.

16 Subat 2007 tarihinde Mısır'da yapılan Uluslararası 14. Luksor Maratonu'nu 3 saat 53 dakika 34 saniyelik derece ile koşan Turhan, böylelikle küresel "5 Kıtada, 5 Maraton, 5 zirve" projesinin maraton ayağını da tamamlamış oldu.

Antrenörü Nevzat Öntaş ve koşu klavuzu Bülent Uzun ile birlikte Luksor'daki Hatschepsut Tapınağı önündeki maraton parkuruna gelen görme engelli sporcu, ulusların dostluğuna vurgu yapmak için taşıdığı Mısır ve Türk bayraklarıyla büyük ilgi gördü.

Klavuzu ile aralarında tuttukları bir ip koordinasyonuyla koşan görme engelli sporcu, Hatsepsut Tapınağı ve Krallar Vadisini takip eden maraton parkurunda bulunan yerel halktan yoğun ilgi gördü. Koşu boyunca Necdet Turhan'a, izleyenler "I Love Turkey" sloganlarıyla destek verdiler.

Maraton bitiminde Mısır televizyonuna demeç veren Turhan, "Engelimiz bize engel değil" sloganıyla yürüttüğü küresel projesinin maraton etabını Mısır gibi kardeş bir ülkede tamamlamış olmaktan mutlu olduğunu söyledi.

Maratonun ardından Maraton direktörü Hisham İbrahim'in ev sahipliğinde yapılan gala yemeğinde ise, Turhan'ın küresel projesinden övgüyle söz edilerek, Turhan'a kendisi için hazırlanan plaket verildi.

Daha önce 2002 Amerika New York, 2004 Atina Klasik, 2005 Japonya Dünya Körler Maratonu ile 2006 Sydney Maratonları'nı koşan ve Luksor Maratonu ile 5 kıtada maraton hedefini gerçekleştiren Turhan, küresel projesini Afrika'nın çatısı olan Klimanjero dağı tırmanışı ile sürdürmeyi amaçlıyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Dağcılık Kolu onur üyesi olan Turhan, Türkiye'nin değişik dağlarında çok sayıda tırmanışlar yapmış ve 2002 yılında, 5137 metrelik Ağrı Dağı zirve tırmanışını gerçekleştirmişti.

Anasayfa

Nevzat Öntaş Dağ Evi

Çelik Çomak Şenliği

Geçmişe Özlem Partisi

Haberler

Faydalı Bilgiler

Sıkça Sorulan Sorular

Fotoğraf Galerileri

Üyeler

İletişim