ORDOS

AnasayfaNevzat Öntaş Dağ EviÇelik ÇomakGeçmişe ÖzlemHaberlerFotoğraf GalerileriFaydalı BilgilerSSSİletişim Giriş

Kompozit Backboard Üretimi

23/08/2008

Bora Balya

Çalıştığım firmada artan malzemelerden ve işçi arkadaşlar boş kaldıkça, ORDOS için bir kompozit backboard ürettik. Üretimde epoksi reçine, karbon kumaş ve polietilen honeycomb kullandık. Backboard'un herhangi bir şekilde kırılması yada esnemesi sorun doğuracağı için, sanırım biraz abarttık ve güvenlik katsayısı ve dolayısıyla ağırlığı biraz yüksek oldu!

Bitmiş backboard'un ağırlığını 8.3 kg olarak ölçtük. 85 kg ağırlığındaki bir dağcı için kullanılacağını düşünerek güvenilirliğini test etmek için bu ağırlığın 3 katı, yani 255 kg ile test ettik. Test sırasında yükü (çelik plakalar) insan ağırlığı dağılımına benzer şekilde yerleştirdik. Açıkçası backboard bana mısın demedi. Fotoda biraz esnemiş gibi görünüyor ancak bu esneme değil, fırınlamada oluşan bir hatadan dolayı backboardun kendi doğal şekli.

Fotoğraflarda görüleceği gibi 4 noktadan bağlanmıştı. Bağlantı noktalarını zorlayana kadar herhalde bir 100 kg daha yükleyebilirdik ama zarar vermemesi için denemekten vazgeçtik. Bu haliyle bile bizim OPS'den daha dayanıklı olduğunu gösterdi (en azından OPS gibi esnemedi). Kişisel görüşüm olarak helikoptere vb. bağlanacak ise 6 noktadan bağlanmasında fayda var. Bu durumda helikopterin ivmelenmesi durumunda 200 kg'lık bir dağcı için bile hiçbir problem (esneme yada lokal kırılma) olmaz diye düşünüyorum.

Dağ kurtarmalarında OPS kadar kullanışlı olmasa da, çok yaralı olan ortamlarda, hiçbir şeyin olmamasından daha iyidir. Umarım hiç kullanmamız gerekmez...

Anasayfa

Nevzat Öntaş Dağ Evi

Çelik Çomak Şenliği

Geçmişe Özlem Partisi

Haberler

Faydalı Bilgiler

Sıkça Sorulan Sorular

Fotoğraf Galerileri

Üyeler

İletişim