ORDOS

AnasayfaNevzat Öntaş Dağ EviÇelik ÇomakGeçmişe ÖzlemHaberlerFotoğraf GalerileriFaydalı BilgilerSSSİletişim Giriş

Demirkazık Kazası ile İlgili Açıklama

03/01/2007

ORDOS Yönetim Kurulu

30 Aralık - 3 Ocak tarihleri arasında Demirkazık Zirvesi Kuzey-Batı Sırtına tırmanmak amacıyla Hüseyin Kapukaya, Seza Bürkan Yüksel ile Utku Kocabıyık'dan oluşan tırmanış ekibi ve tırmanış ekibine yardımcı olmak için Tolga Uzun, Ece Saraoğlu ile Şaziye Deniz Oğuz'dan oluşan destek ekibi olmak üzere toplam altı kişlik ODTÜ DKSK ekibi Niğde Aladağlar'a gitmiştir. Tırmanış ekibinden Seza Bürkan Yüksel 30 Aralık Cumartesi günü saat 10:30'da 156 numaralı telefondan Jandarmayı arayarak tırmanış ile ilgili bilgi vermiş ve cep telefonu numarasını bırakmıştır. Aynı gün yapılan ikinci görüşmede Jandarma Bürkan'ı aramış ve 3 Ocak Çarşamba gününe kadar geri dönüş bilgilerinin gelmemesi durumunda harekete geçecekleri bilgisini iletmiştir. 1 Ocak günü 07:30'da duvar tırmanışına başlayan üç kişilik tırmanış ekibi yaklaşık olarak saat 11:45'de düşerek kaza geçirmiştir. Tırmanış ekibinden Hüseyin Kapukaya kamp ekibine ses ile ulaşarak kaza geçirdiklerini bildirmiş, kendisinin ve diğer iki arkadaşının yaralı durumda olduğunu belirtmiş ve yardım istemiştir. Bu aşamada tırmanış ekibinin diğer iki üyesi Hüseyin tarafından görülebilmekte ancak sesli iletişim kurulamamaktadır. Kamp ekibi durumu 13:00'de Jandarma'ya ve ODTÜ Ankara ekibine haber vermiş ve daha sonra kampı Hüseyin ile daha rahat iletişim kurabilmek amacıyla Apışkar boynuna taşıyarak kurtarma ekibini beklemeye başlamıştır. Kamp ekibi Hüseyin ile düzenli olarak iletişim kurarak durumunu kontrol altında tutmuştur.

Kaza haberi Ankara'ya ulaştığı saatten itibaren kurtarma operasyonu ORDOS ve ODTÜ DKSK'dan oluşan ODTÜ ekibi ile TSK DAK timi tarafından yürütülmüştür.

ODTÜ Ankara ekibi kaza haberini aldıktan sonra kurtarma operasyonu hazırlıklarına başlamış, 6 kişilik ekip Türk Silahlı Kuvvetleri DAK timi ile birlikte iki helikopterle, 16 kişilik ikinci bir ekip ise 4 araç ile (karayoluyla) olay yerine hareket etmiştir. Bu ekiplere saat 01:00'de yola çıkan 5 kişilik üçüncü bir ekibimiz daha katılmıştır. Ankara'dan 21:09'da hareket eden helikopterler yaklaşık olarak saat 22:30'da Apışkar boynu mevkiine inmiştir. Burada kurtarma ekibini ve DAK timini bıraktıktan sonra kamp ekibinden sağlık durumu iyi olan Şaziye Deniz Oğuz'u alarak Demirkazık Dağevi'ne indirmiştir. Araba ile yola çıkan ekipler ise 21:00-22:30 saatleri arasında dağ evine varmıştır. Dağ evinde ODTÜ ekibi dışında TDF, Hacettepe Üniversitesi, AKUT, İstanbul Teknik Üniversitesi, DAST Derneği ekipleri ve dağcı arkadaşlar vardı.

Apışkar boynuna helikopter ile indirilen ekipten 5 kişilik ORDOS ekibi kamp hazırlıklarını yapıp 00:10'da kaza geçiren dağcılara ulaşmak için tırmanışa geçmiş, yaralılara ulaşabilmek için Demirkazık Zirvesi Kuzey-Batı sırtında ip ve kaya vidaları (boltlar) ile güvenlik hattı oluşturmaya başlamıştır. 2 Ocak günü yaklaşık olarak saat 07:45'de, yaralı olan Hüseyin Kapukaya'nın yanına ulaşılmış, sabitleme işleminden sonra kamp yerine indirilmiş ve yaklaşık olarak saat 10:30'da helikopter ile Niğde Devlet Hastanesi'ne nakledilmiştir. Hüseyin Kapukaya'nın ilk müdahalesi Niğde Devlet Hastanesi'nde yapıldıktan sonra Ankara GATA'ya nakledilmiş ve tedavisi burada devam etmektedir. Hüseyin'in durumu ciddiyetini korumakla birlikte hayati tehlikesi yoktur. Kazanın gerçekleşmesinden sonra herhangi bir şekilde sesli iletişim kurulamayan ve hareketsiz oldukları gözlemlenen Seza Bürkan Yüksel ve Utku Kocabıyık'ın yanına 9:30 itibariyle ulaşıldığında ise düşme sonucu travma sebebiyle yaşamlarını yitirdikleri saptanmıştır. Önce Bürkan ve daha sonra Utku helikopterin alabileceği bir yere indirilmiş ve arkadaşlarımızın naaşları yaklaşık olarak saat 11:45'de helikopter ile Niğde Devlet Hastanesi'ne nakledilmiştir. Bunu takiben kampçı ekipte yer alan Tolga Uzun ve Ece Saraoğlu da kurtarma ekibinin bir bölümü ile birlikte 11:45'de yine helikopterle dağ evine ulaştırılmıştır. Bu iki arkadaşımızın da sağlık durumu iyidir.

Bu aşamadan sonra TSK DAK timi, Jandarma, Kaymakamlık ve Valilik makamları operasyonlarını sonlandırarak Demirkazık köyü dağ evini terk etmiştir. Helikopterlerle DAK timi ile birlikte Apışkar'a bırakılmış olan ve kurtarma çalışmasını fiilen gerçekleştiren ORDOS ve ODTÜ ekipleri kurtarma operasyonunda kullanılan teknik malzemeler ile birlikte yürüyerek dağdan inmeye başlamışlardır. Kurtarma ekibinin 5 kişilik ilk ekibi saat 17:20'de, 12 kişilik ikinci ekibi ise saat 19:45'de dağ evine ulaşmıştır.

Operasyonda yer alan tüm ekiplere ve destekte bulunan dağcı arkadaşlarımıza minnettarlığımızı bildiririz.

Gerçekleşen elim kaza sonrasında iki çok yakın arkadaşımızı kaybettik. Acımız büyük. Arkadaşlarımızın ailelerine, dostlarına ve tüm ODTÜ DKSK üyelerine, sabır ve başsağlığı dileriz.

Hepimizin başı sağolsun.

Kaza Geçiren Ekip Bilgileri

Tırmanış Ekibi

Ad-SoyadDoğum TarihiMeslek
Hüseyin Kapukaya1980Öğrenci (ODTÜ Fizik)
Seza Bürkan Yüksel1986Öğrenci (ODTÜ İnşaat Müh.)
Utku Kocabıyık1982Ar. Görevlisi (ODTÜ Bilgi İşlem Merkezi)

Kamp Ekibi

Ad-SoyadDoğum TarihiMeslek
Ece Saraoğlu1984Öğrenci (ODTÜ Çevre Müh.)
Tolga Uzun1986Öğrenci (ODTÜ Makina Müh.)
Şaziye Deniz Oğuz1982Doktora Öğrencisi (ODTÜ Matematik)

İlgili Bağlantılar

Anasayfa

Nevzat Öntaş Dağ Evi

Çelik Çomak Şenliği

Geçmişe Özlem Partisi

Haberler

Faydalı Bilgiler

Sıkça Sorulan Sorular

Fotoğraf Galerileri

Üyeler

İletişim