ORDOS

AnasayfaNevzat Öntaş Dağ EviÇelik ÇomakGeçmişe ÖzlemHaberlerFotoğraf GalerileriFaydalı BilgilerSSSİletişim Giriş

Aladağlar Arama-Kurtarma Çalışması

01/08/2007

İlgili kurumlar arası ortak çalışma yeteneklerimizi geliştirmeyi amaçladığımız Arama Kurtarma etkinliğini 28-29 Temmuz tarihlerinde Aladağlar'da gerçekleştirdik.

İTUDAK, YTUDAK, DAG, TDF, Zirve Dağcılık, DKSK ve ORDOS'tan toplam 49 sporcunun katılımı ile gerçekleştirilen etkinlik, senaryo çalışması ve değerlendirme toplantısından oluştu. Kaza senaryosu, İt Oturumu zirvesine duvar tırmanışı yaparken düşen iki dağcı üzerine kurgulandı.

28 Temmuz Cumartesi bütün ekipler Nevzat Öntaş Dağ Evi'nde toplandıkları sırada, saat 10:00'da iletilen kaza duyumu ile başlayan çalışma, 29 Temmuz Pazar günü 02:00'da en son ekibin ana kamp olarak belirlenen Arpalık'a geri dönmesi ile sonlandırıldı.

Operasyonda olay komuta sistemi oluşturularak: duyum sonrası müdahale planlaması; görev paylaşımı; süreç yönetimi; arama; teknik kurtarma; acil tıbbi müdahale; duvardan sedye ile tahliye; lojistik; medya, yakınlar, yerel yöneticiler ile iletişim gibi bir arama-kurtarma sürecinin bileşenlerinin tümü, karma ekipler tarafından yürütüldü. Çalışmada, senaryoyu yönlendirmek, operasyonun güvenliğini sağlamak, raporlamak ve değerlendirmek amaçıyla ORDOS'tan beş adet "hayalet" gözlemci görev yaptı. Raporlar ve gözlemler 29 Temmuz Pazar 11.00'de dağevinde gerçekleştirilen toplantıda paylaşıldı ve çalışmanın bütünü katılımcılar tarafından değerlendirildi.

Gerçekleştirilen çalışmanın bütün katılımcılar için faydalı olduğunu ve ileriye dönük yapıcı gelişmeler için bir başlangıç oluşturacağını ümit ediyoruz. Katılan bütün kurumlara teşekkürlerimizi sunarız.

Detaylı etkinlik raporu ile çalışma fotoğrafları ve videolar yakın zaman web sitemizde yayınlanacaktır.

Anasayfa

Nevzat Öntaş Dağ Evi

Çelik Çomak Şenliği

Geçmişe Özlem Partisi

Haberler

Faydalı Bilgiler

Sıkça Sorulan Sorular

Fotoğraf Galerileri

Üyeler

İletişim